RECENZE

Avatar Recenze - Avatar je film, který pár let nikdo nepředčí

15. dubna 2010 v 19:47 | » LanQka
Jsou filmy, na něž se jenom díváte - sjíždíte je očima. Jsou také filmy, které se jakoby dívají na vás, hypnotizují vás a uvádějí do zvláštních stavů. V obou případech však nejste uvnitř světa, který se prezentuje na plátně či jakékoli jiné projekční ploše, a cítíte vůči němu vzdálenost a cizost. Existuje ale ještě jeden zvláštní druh filmů - takový, uvnitř něhož pobýváte, u jehož světa věříte, že je obyvatelný, i když víte, že není skutečný.

by LANQKA | © avatarworld.blog.cz
Ne náhodou teď po dvojím zhlédnutí 3D fantaskního snímku Avatar okolo sebe slýchám "chtěl bych se tam vrátit zpátky", "chtěla bych být znovu tam a zůstat tam ještě dlouho". Všimněte si - ne, "chci to vidět znovu", ale "být tam"! Právě tohle je na Avatarovi nejpříznačnější a tím je zcela výjimečný. Zatímco jiní autoři nejprve vymýšlejí, o čem film bude a do jakých situací se hrdinové dostanou, a teprve pak začnou domýšlet detaily prostředí a velkou část ponechávají náhodě při natáčení, James Cameron se nejprve stará o to, jak vytvořit funkční svět, na jehož pozadí se teprve odehrává příběh. A vyprávění pak především koncipuje jako poznávání tohoto nového světa, jenž nás nenásilně výchovnou, putovní a "ohmatávací" cestou  naučí mít rád, sžít se s ním a vrůst do něj, až o něj začneme mít osobní zájem a chceme ho - stejně tak jako hlavní hrdinové - chránit před zničením. Právě proto Avatar vyvolává tak neuvěřitelně silné ztotožnění a fandění postavám, které nejsou reálné na více úrovních - ať už proto, že jsou vymyšlené a jde o idealistické konstrukty   "ušlechtilých divochů", nebo proto, že jsou kompletně vytvořené v počítačích. Avatarovi se daří několikanásobně překonávat překážky, jež se jinak považují za nezdolatelné. Veškerému technologickému pokroku u filmů se daří dělat působivě věci, které moc dobře neznáme (například kouzla a různé přeludy), případně jsou samy technického rázu.

Avatar Recenze: Modrá je dobrá

11. dubna 2010 v 14:47 | » LanQka
Díky Avataru budete lidi po tři hodiny nenávidět. Vzpomenete si na krvavé vyvražďování latinskoamerických kmenů, bezmyšlenkovité pálení indiánských stanů a škatulkování podle rasy ve 20. století. Nakonec zatoužíte zmodrat.

by LANQKA | © avatarworld.blog.cz
Ne, nepřeháním. Génius James Cameron napsal a natočil monumentální sci-fi s humanistickým poselstvím. Uvidíte scény stokrát použité jinde, zaslechnete věty stokrát řečené někým jiným, dozvíte se morální ponaučení, které zaznělo minimálně už v Tanci s vlky. Přesto je Avatar zabalen do natolik precizního a dokonalého hávu, že z něj budete doslova hotoví. Za takových 150 let už budou z pozemšťanů šikovní vesmírní kovbojové. Objevíme například planetu Pandora s překrásnou přírodou a podivuhodnými obyvateli. Jsou modří, světélkují a žijí v souladu se svým okolím. Na tuto planetu přiletí také mariňák Jake Sully (Sam Worthington), který kvůli zranění z bojů ve Venezuele (že by nenápadná Cameronova narážka?) nemůže chodit. Zde dostane možnost přenést svoji mysl do samostatně nefungujícího těla původních obyvatel Pandory - do tak zvaného Avatara. Infiltruje se do kmene Na´vi, aby pomohl svým lidem s odsunem modráků. Pod jimi obývaným obřím stromem se totiž nachází ložiska vzácné suroviny, na které si Američani chtějí samozřejmě namastit kapsu. Během splývání s kmenem se ale Jake zamiluje. A to jak do božské přírody, tak i do dcery náčelníka Neytiri (Zoe Saldana). Ještě že má vedle sebe zkušenou doktorku Grace Augustinovou (stále sexy Sigourney Weaver), která ho spolu s kmenem obrátí na tu správnou stranu…

Film Avatar je prý rasistický

14. března 2010 v 11:33 | » Neytiri world
Tady mám pro vás počtení, kde zase na film Avatar vytáhli další špínu.
Prý je rasistického tématu. By mě zajímalo, co si vymyslí příště.

U filmu, který proti sobě klade chamtivé pozemšťany a ušlechtilé divochy, je překvapivé slyšet kritiku, že skrývá rasistické téma. Avatar, příběh bílého hrdiny, který spasí primitivní domorodce, však právě kvůli tomu kritizuje nepočetná, ale hlasitá skupina lidí, píše agentura AP.
"Jaké to je, zradit vlastní rasu?" ptá se ke konci filmu bílý zloduch bílého hrdiny vtěleného do podoby takřka třímetrového modrého mimozemšťana. Diváci to slyšeli poprvé 17. prosince, kdy film začal vstupovat do kin takřka na celém světě. Nejen z komentářů na internetu však zaznívá, že Avatar je "fantazie o rase vyprávěná pohledem bělochů", která potvrzuje bajku o bílém mesiášovi".
"Vážně to v mnoha ohledech dokáže naštvat," řekla herečka Robinne Leeová, která má jamajské a čínské kořeny. "Bylo by hezké, kdybychom se dokázali zachránit sami."
Příběh o postiženém bývalém mariňákovi, který na cizí planetě pomůže domorodcům žijícím v souladu s přírodou zvítězit nad chamtivými pozemšťany, vzbuzuje kontroverze nejen kvůli faktu, že hlavní hrdina podobně jako například herci Kevin Costner v Tanci s vlky nebo Tom Cruise v Posledním samuraji najde mezi domorodci spojence. Domorodé hrdiny často hrají herci s jinou než bílou barvou kůže, třeba herečka Zoe Saldanaová, představitelka mimozemské princezny, která je původem z Dominikánské republiky. Film je prý také jasnou metaforou obsazování původně Indiány obývaných území v Americe evropskými usedlíky.
 
 

Reklama